Loading Events

Events for 1st October 2019

Events Search and Views Navigation

Event Views Navigation

Notice: Utilizing the form controls will dynamically update the content

All Day

Internal Lower Sixth Test Week

30th September - 4th October

BLUE WEEK

1st October

Year 8 HPV Vaccinations Part One

1st October
Upper Pavilion Upper Pavilion

7:15 am

Breakfast Club (Junior)

1st October @ 7:15 am - 8:00 am
Junior School Junior School

8:30 am

Choir (Years 9-13)

1st October @ 8:30 am - 9:00 am

8:55 am

Assembly – Y13 (NHC)

1st October @ 8:55 am - 9:15 am
Sixth Form Seminar Room Sixth Form Seminar Room

Assembly – Y6-Y9 (English)

1st October @ 8:55 am - 9:15 am
Big School Big School

12:10 pm

Recorder Club

1st October @ 12:10 pm - 12:40 pm
Junior School Junior School

String Group

1st October @ 12:10 pm - 12:40 pm
Junior School Junior School

Chess Club (Beginners)

1st October @ 12:10 pm - 12:40 pm
Junior School Junior School

12:30 pm

Cello Group Beginner Sessions

1st October @ 12:30 pm - 1:00 pm
Junior School Junior School

String Orchestra (Junior)

1st October @ 12:30 pm - 1:00 pm
Junior School Junior School

Recorder Group (Junior)

1st October @ 12:30 pm - 1:00 pm
Junior School Junior School

Chess Club (Junior)

1st October @ 12:30 pm - 1:00 pm
Junior School Junior School

12:40 pm

IPAD Club

1st October @ 12:40 pm - 1:10 pm
Junior School Junior School

1:15 pm

Netball Training (Years 7 & 8)

1st October @ 1:15 pm - 2:05 pm

Hockey Training (Year 9)

1st October @ 1:15 pm - 2:05 pm

1:30 pm

Debating Club (Years 7 to Upper Sixth)

1st October @ 1:30 pm - 2:00 pm
Sixth Form Seminar Room Sixth Form Seminar Room

Debating Club

1st October @ 1:30 pm - 2:00 pm
Sixth Form Seminar Room Sixth Form Seminar Room

General Knowledge Club (Senior)

1st October @ 1:30 pm - 2:00 pm

GreenPower Club (Senior)

1st October @ 1:30 pm - 2:00 pm

Eco Club (Senior)

1st October @ 1:30 pm - 2:00 pm

Sax Ensemble (Senior)

1st October @ 1:30 pm - 2:00 pm

German for Beginners (Senior)

1st October @ 1:30 pm - 2:00 pm

Science in the News Club Years 7 & 8 (Senior)

1st October @ 1:30 pm - 2:00 pm

Chemistry Years 12-13 (Senior)

1st October @ 1:30 pm - 2:00 pm

Debating Club (Years 7 to Upper Sixth)

1st October @ 1:30 pm - 2:00 pm
Sixth Form Seminar Room Sixth Form Seminar Room

German GCSE Support (Senior)

1st October @ 1:30 pm - 2:00 pm

Sax Ensemble (Senior)

1st October @ 1:30 pm - 2:00 pm

2:00 pm

Football 1st XI & U’14 v Repton (A) Away

1st October @ 2:00 pm - 4:00 pm

2:30 pm

U9 Rugby vs The Royal

1st October @ 2:30 pm - 4:30 pm

4:00 pm

Design & Technology Work Clinic (Year 11)

1st October @ 4:00 pm - 5:30 pm

Cricket Year 5 & 6

1st October @ 4:00 pm - 5:00 pm
Junior School Junior School

Knitting

1st October @ 4:00 pm - 5:00 pm
Junior School Junior School

Football ESFA Cup U14 Vs Lacon Childe School (H) Home 4.15 K.O

1st October @ 4:00 pm - 6:00 pm

4:10 pm

Musical Theatre/Speech & Drama

1st October @ 4:10 pm - 5:10 pm
Junior School Junior School

Clarinet Group Beginner Sessions

1st October @ 4:10 pm - 5:10 pm
Junior School Junior School

Beginner Saxophone (Year 5 & 6) Group Instrumental Lessons

1st October @ 4:10 pm - 5:10 pm
Music Dept Music Dept

Knitting Club

1st October @ 4:10 pm - 5:10 pm
Junior School Junior School

Junk Modelling Club

1st October @ 4:10 pm - 5:10 pm
Junior School Junior School

Rugby

1st October @ 4:10 pm - 5:10 pm
Junior School Junior School

Hockey Year 5 & 6

1st October @ 4:10 pm - 5:10 pm
Junior School Junior School

4:15 pm

Musical Theatre/Speech & Drama Club (Junior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm
Junior School Junior School

Clarinet Beginners Club (Junior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm
Junior School Junior School

Musical Theatre/Speech & Drama Club (Junior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm

Musical Theatre/Speech & Drama Club (Junior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm

Musical Theatre/Speech & Drama Club (Junior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm

Rugby Training (Years 7 & 8)

1st October @ 4:15 pm - 5:30 pm

Hockey Training (Years 7, 8 & 9)

1st October @ 4:15 pm - 5:30 pm

Rugby Training (Junior)

1st October @ 4:15 pm - 5:30 pm
Junior School Junior School

Hockey Training (Years 5 & 6)

1st October @ 4:15 pm - 5:30 pm
Junior School Junior School

Beginner Saxophone Group (Junior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm

Homework Club (Junior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm
Junior School Junior School

English Years 10-13 (Senior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm

Music Years 10 – 13 (Senior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm

Knitting Club (Junior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm
Junior School Junior School

Chemistry Years 12-13 (Senior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm

Maths Years 12-13 (Senior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm

Music Years 10 – 13 (Senior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm

Art Years 11-13 (Senior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm
Art Department Art Department

Psychology Years 12-13 (Senior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm

DT Year 11 (Senior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm

Music Years 10 – 13 (Senior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm

Junk Modelling Club (Junior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm
Junior School Junior School

Orchestra (Senior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm

Homework Club (Senior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm
Jenyns Library Jenyns Library

Senior Play Rehearsals (Senior)

1st October @ 4:15 pm - 5:45 pm
Hutton Theatre Hutton Theatre

Orchestra (Senior)

1st October @ 4:15 pm - 5:15 pm

Senior Play Rehearsals (Senior)

1st October @ 4:15 pm - 5:45 pm

5:30 pm

Late Club (Junior & Senior)

1st October @ 5:30 pm - 6:15 pm
Junior School Junior School