Our Expert Staff

Every day, our students see positive role models who mentor and inspire them. Our team of highly qualified, talented and dedicated teaching and support staff work with students and parents to ensure the best possible teaching and learning experience for all students.

View our current vacancies if you would like to join a school community that employs nearly 200 teachers, professional and technical staff.

View our complete list of Council Members, Teaching and Support staff here or use the links below to learn more about some of the individuals who make up our school community.

Parents: Please use the Parent Portal to access contact details for all Teaching and Support members of staff.

Senior Management Team

Kathy Crewe-Read

Kathy Crewe-Read

Head

Read more…

Nic Anderson

Nic Anderson

Deputy Head (Academic)

Read more…

Toby Hughes

Toby Hughes

Deputy Head and Head of Upper School

Read more….

Dan Peters

Dan Peters

Head of Junior School

Read more….

 

Alex Yarnley

Alex Yarnley

Assistant Head (Curriculum)

Read more…

Claudine Jones

Claudine Jones

Assistant Head Pastoral, Specialist Dyslexia Teacher

Read more….

Penelope Rudge

Penelope Rudge

Bursar

Read more…

Carrie Bennett

Carrie Bennett

Director of Marketing and Communications

Read more….

 

Teaching Staff

Tom Baker

Tom Baker

Head of Geography

Read more….

Mark Benfield

Mark Benfield

Head of English

Read more….

Emma Bowater

Emma Bowater

Head of Art

Read more….

Russell Charlesworth

Russell Charlesworth

Head of History and Politics

Read more….

Clare Cooper

Clare Cooper

Junior School Teacher

Read more….

Truan Cothey

Truan Cothey

Junior School Teacher, Head of Boys Games, Junior Maths Coordinator

Read more….

Nigel Crust

Nigel Crust

Head of Boys’ Games and Head of Year Twelve

Read more….

Anna Dalton

Anna Dalton

Junior School Teacher, Head of Learning Support (Junior School), RE Coordinator and OPAL Specialist Teacher

Read more….

Rachael Davies

Rachael Davies

Teacher of Art

Read more….

Kath Finn

Kath Finn

Head of Theology and Philosophy

Read more….

Lydia Glanville

Lydia Glanville

Drums and Percussion Teacher

Read more….

James Griffiths

James Griffiths

Year 4 Teacher and Junior Boys games coordinator

Read more….

Amelia Grant

Amelia Grant

Teacher of Geography

Read more….

Petra Grigat-Bradley

Petra Grigat-Bradley

Teacher of German and French

Read more….

Gemma Guest

Gemma Guest

Teacher of Art

Read more….

Nichola Guidotti

Nichola Guidotti

Academic Music Teacher

Read more….

Liz Harris

Liz Harris

Head of MFL

Read more….

Amy Hughes

Amy Hughes

Junior School Teacher

Read more….

Sean Hunt

Sean Hunt

Junior School Sports & Activities Coach

Read more….

Steve Jackson-Turnbull

Steve Jackson-Turnbull

Head of Year 9 and Teacher on Design & Technology

Read more….

Peter Johnstone

Peter Johnstone

Head of Psychology

Read more….

Adam Jones

Adam Jones

Head of Monitoring and Intervention for Maths

Read more….

Pav Mahey

Pav Mahey

Information Technology (IT) Teacher

Read more….

Nick Munson

Nick Munson

Head of Physics

Read more…

Rachel Munson

Rachel Munson

Teacher of Italian and French

Read more…

Simon O'Malley

Simon O'Malley

Head of Design & Technology

Read more…

Andrew Reddish

Andrew Reddish

Head of ICT & Computer Science

Read more..

Jim Ryan

Jim Ryan

Head of Year 11 and Specialist Dyslexia Teacher

Read more..

Tom Smith

Tom Smith

Head of Economics and Business Studies

Read more…

Jill Trevor

Jill Trevor

Deputy Head in the Junior School and Head of Junior Girls Games

Read more…

Jonathan Wood

Jonathan Wood

Assistant Head (Academic Administration); Examinations Officer; OpAL Specialist Teacher; Drama and Theatre Studies Teacher

Read more…

Emma Yates

Emma Yates

Junior School Teacher, Junior School EVC coordinator and Geography Coordinator

Read more…

 

Professional and Support Staff

Bav Abbi

Bav Abbi

School Counsellor

Read more…

Stuart Cohen

Stuart Cohen

Finance Manager

Read more…

Gail Evans

Gail Evans

Marketing & Alumni Relations

Read more…

Charlotte Fendek

Charlotte Fendek

Chemistry Technician

Read more…

Tony French

Tony French

Estates Manager

Read more…

Janica Gayler

Janica Gayler

Junior School Secretary

Read more…

Katie Guest

Katie Guest

Head of Development

Read more…

Diane Hartshorne

Diane Hartshorne

Senior Finance Administrator

Read more…

Caroline Harris

Caroline Harris

Head's PA

Read more…

John Johnson

John Johnson

Maths Support; 1st X1 Football Coach; Library Supervisor; Exam Invigilator

Read more…

Claire Keita

Claire Keita

French Language Assistant

Read more…

Duncan McAllister

Duncan McAllister

Assistant Librarian

Read more…

Tom Mitchell

Tom Mitchell

Head Groundsman

Read more…

Jane Morris

Jane Morris

Admissions Registrar

Read more…

Zoe Rowley

Zoe Rowley

Head Librarian

Read more…

Robert Walker

Robert Walker

Senior Science Technician

Read more…

 

© Wolverhampton Grammar School 2015. Registered Charity Number: 1125268